середа, 19 серпня 2015 р.

Синьо-жовтий стяг – провісник незалежності


             Під синім небом України
              Зазолотилися жита, 
              У чулім серці воєдино
              З`єдналася палітра та.
                                                Бо це дано нам споконвіку -
                                                 Від пращурів жива яса -
                                                 Душею, що не любить крику,
                                                 Єднати землю й небеса.

                                                                              В.Крищенко
Щорічно 23 червня відзначається день Державного Прапора України.
Державний Прапор України - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольору. 
Українська національна традиція символічного відображення світу формувалася упродовж кількох тисячоліть. Використання жовтого та блакитного кольорів (з різними відтінками) на прапорах України-Русі простежується від прийняття християнства. Згодом ці два кольори набувають значення державних.
У середині XVII ст., після приєднання Гетьманщини до Російської держави, набувають поширення блакитні (сині) полотнища із золотими або жовтими зображеннями хрестів та інших знаків. З часів козаччини жовто-блакитне поєднання кольорів поступово починає домінувати на українських хоругвах, прапорах і клейнодах.
Після того, як перервалася традиція козацької символіки, тривалий час в Україні, яка перебувала у складі Російської імперії, питання про національні символи не піднімалося.
Першу спробу створити жовто-блакитний прапор з двох горизонтальних смуг приблизно такої форми, як тепер, здійснила Головна Руська Рада (орган, який представляв національний рух українського населення Галичини), яка почала боротьбу за відродження української нації. У червні 1848 року на міській ратуші Львова вперше був піднятий жовто-блакитний прапор.
Поштовхом до поширення жовто-блакитної символіки стала Лютнева революція 1917 р. в Росії.
22 березня 1918 Центральна Рада прийняла Закон про Державний прапор республіки, затвердивши жовто-блакитний прапор символом Української Народної Республіки. 13 листопада 1918 синьо-жовтий прапор став і державним символом Західно-Української Народної Республіки. Він був затверджений на Підкарпатській Русі, а в 1939 - в Карпатській Україні. У період 1917 - початку 1919 рр.. синьо-жовтим прапором користувалися в Україні і більшовики.
Синьо-жовте поєднання кольорів остаточно оформився як едінонаціональное на початку XX ст. Символами України в новітньому їх трактуванні є безхмарне небо як символ миру - синій колір, і стиглі пшеничні ниви як символ достатку - жовтий колір.
24 серпня 1991 відбулося проголошення Акта про незалежність України, і над будинком Верховної Ради піднявся синьо-жовтий прапор.
У серпні 2004 року Президент підписав Указ № 987/2004 про встановлення Дня державного прапора України, який святкується щорічно 23 серпня. До цього День державного прапора святкувався тільки в Києві на муніципальному рівні.
(Цікаву версію щодо походження синіх і жовтих кольорів висунув історик і мовознавець зі Львова Б. Якимович. На його думку, слово \"хохол\" монгольського походження і складається з двох частин: «хох» - синій, блакитний, небесний, «улу» (юлу) - жовтий.)
Джерело: www.dilovamova.com
Саме до цього важливого державного свята наша бібліотека провела день інформування «Пшениця золота під голубим склепінням неба».
Відвідувачі  змогли ознайомитись із книжково-ілюстративною виставкою «Знак волі, знак слави – наш символ державний».
Також бібіліотекарі підготували для читачів історичний огляд-екскурс «Відроджена святиня – знамено України».









 

 У наш час державний стяг майорить по всій Україні. На будинках, у транспорті, на автівках, вікнах та балконах квартир, символічними кольорами прикрашені мости і магазини. Навіть на відпочинку українці не забувають позначити приналежність до своєї нації.
Але виявилось, що більш за все прапори потрібні саме в зоні неспокою, зоні бойових дій.
«Прапор на фронт». Пошито і урочисто передано військовослужбовцям 72 –ї бригади 30 прапорів
За підтримки депутата Київської ради  депутата  Київської міської ради - Миколи Негрича  наша бібліотека разом з бібліотекою імені Миколи Реріха провели акцію "Прапор на фронт", в ході якої було  пошито 30 прапорів для бійців 72-ої бригади. А щоб наші земляки па`мятали про рідне місто ми провели акцію «Послання захиснику». Із самими найщирішими побажаннями прапори були урочисто передані військовослужбовцям в зону АТО нашим добрим другом, талановитим бардом В’ячеславом Купрієнком.
















P.S. Натомість бібліотека  на Кавказькій  отримала  прапор із побажаннями від  бійців 72-ої бригади! Дякуємо хлопці! Повертайтеся живими!


Немає коментарів:

Дописати коментар