четвер, 23 квітня 2020 р.

ПАМ'ЯТНИКИ УКРАЇНИ, ЯКІ ВАРТІ УВАГИ!!! (частина 1)

В Україні є багато різноманітних пам’ятників, присвячених відомим особистостям чи історичним подіям. Але є чимало й незвичайних та дивних скульптур, які можуть зацікавити і здивувати кожного

ПАМ’ЯТНИК «ДРУЖИНІ МОРЯКА»
Розташування: Одеса.
Автор: Відомий одеський скульптор Олександр Токарєв.
Історія: Пам’ятник «Дружині моряка» був відкритий на Морському вокзалі Одеси 2 вересня 2002 року на День міста. Пам’ятник зображує молоду жінку, мати, що стоїть на балконі, тримаючи на руках маленького хлопчика. Вони разом дивляться на морський горизонт в очікуванні корабля з коханим чоловіком і батьком.
Одеса відразу будувалася портовим містом, тому не дивно, що більша частина населення зв’язала своє життя з морем. Колись побутувала фраза: «Одна половина одеситів ходить по морях, а інша чекає їх, напружено вдивляючись вдалечінь». Саме це підштовхнуло до створення монумента, який символізував би вірність, терпіння, любов тих мешканців міста, чоловіки і татусі яких проводять більшу частину свого життя у морі.

ПАМ’ЯТНИК БИЧКУ-ГОДУВАЛЬНИКУ
Розташування: Бердянськ.
Автор: Художник-монументаліст Микола Мироненко.
Історія: Ви колись чули, щоб ставили пам’ятники рибам? Ні? Тоді вам у Бердянськ! І хоч це пам’ятник звичайній рибі – бичку, але для місцевих мешканців це не просто риба. На цій рибинці тримається вся Приазовська економіка. Тут бичків продають замороженими, в’яленими, сушеними. Саме це дає можливість багатьом місцевим сім’ям жити. Тому цю рибу називають годувальником.
А ще бички рятувати від голоду місцеве населення у часи масового голодомору у тридцятих роках та після війни.

ПАМ’ЯТНИК АПЕЛЬСИНУ
Розташування: Одеса.
Автор: Олександр Токарєв, архітектор – Володимир Глазирин, автор идеи – Валерий Балух.
Історія: В Одесі ви можете зустріти пам’ятник апельсину, який врятував місто, а точніше, міський порт. Цей пам’ятник приурочений до події, яка сталася у 1800 році, коли Павлу І подарували 3 000 свіжих апельсинів і передали їх до Петербургу з Одеського порту.
Після того, як Павло І прийшов до влади, він припинив фінансування Одеського порту. Так, як місто трималося завдяки порту, то за п’ять років без фінансової підтримки воно занепало, тому було прийнято рішення, відправити імператору подарунок, щоб попросити у борг гроші на відновлення порту. Павло І залишився задоволеним і виконав прохання одеситів.
Пам’ятник відкрили до Дня міста, 2 вересня 2004 року. Зовнішньо це апельсин, з якого знята скоринка і вийняті частинки. У місці, де бракує часточок, стоїть скульптура імператора Павла І. Все це творіння розташоване на возі, який тягне трійка коней. А на самому апельсині зображені головні споруди міста: Спасо-Преображенський собор, Воронцовський палац та Оперний театр.

ПАМ’ЯТНИК ГАЛУШЦІ
Розташування: Полтава.
Автори: Народний художник України Анатолій Чернощеков і скульптор Микола Цись.
Історія: Незвичайний пам’ятник полтавській галушці, що відома усьому світові та є талісманом міста, розташований у тихому куточку, в історичній частині Полтави.
Галушка уособлює добробут і достаток родини. Пам’ятник містить у собі величезну обідню тарілку з дванадцятьма галушками всередині і великою ложкою. Тарілка ця стоїть на підставці у вигляді дерев’яного стільця.
Відкрили пам’ятник 1 квітня 2006 року, але не до Дня гумору, а до дня народження Миколи Гоголя, який, до речі, і прославив полтавські галушки на весь світ.
Біля пам’ятника щорічно проводять Свято галушки. На цьому святі можна скуштувати галушки зі сметаною, з сиром, з м’ясом, різними спеціями і начинками. В рамках свята проводиться конкурс на найсмачнішу галушку і ще багато цікавого.

ПАМ’ЯТНИК ЗАКОХАНИМ
Розташування: Харків.
Автор: Студент Харківської державної академії дизайну та мистецтв Дмитро Іванченко,
Історія: Пам’ятник закоханих у Харкові яскраво виражає тему кохання, яка актуальна у будь-який час. Цей пам’ятник складається з двох фігур – дівчини й юнака. Вони тягнуться один до одного, а їх вуста зустрічаються у поцілунку. Під аркою, яку вони утворюють, фотографуються та цілуються закоханні та молодята. А побудували цей дивовижний пам’ятник 1 вересня 2002 року, і одразу ж, з першого дня, він набув популярності.

ПАМ’ЯТНИК ЇЖАЧКУ В ТУМАНІ
Розташування: Київ.
Автори: Столичні умільці Володимир Колінько та Георгій Куровський.
Історія: Радянський мультфільм «Їжачок у тумані», мабуть, бачили всі. Він був знятий у 1975 році, а у 2003 було проведено опитування, згідно з яким, 140 критиків та мультиплікаторів з різних країн обрали «Їжачка...» кращим мультфільмом за всю історію мультиплікації.
У 2009 році у Києві, на перетині вулиць Рейтарської, Золотоворітської та Георгіївської було встановлено пам’ятник тому самому Їжачку. Тільки назва в пам’ятника не проста – «Конячка», на честь героїні з того ж мультфільму.
Цікаво зробили самого їжачка. В основу взяли стовбур дерева, який вже зіпсувався, і обтягнули його сіткою, в якій заздалегідь були закріплені шурупи. Туристи, що бувають біля пам’ятника, лишають у сітці монетки, щоб ще раз побачитись з Їжачком.
Їжачок сидить наодинці й тримає у руках вузлик, ніби зараз зірветься і піде у далеку мандрівку, от тільки коника поки що немає.

ПАМ’ЯТНИК КОТУ ПАНТЕЛЕЙМОНУ
Розташування: Київ.
Автор: Скульптор Богдан Мазур
Історія: Я думаю, дуже мало людей, які бували в Києві, не погладили кота Пантелеймона, який спокійнісінько «розгулює» по своїх справах у самісінькому центрі міста, біля Золотих воріт. Встановлено пам’ятник тут було у 1998 році на честь кота Пантелеймона, який мешкав у сусідньому ресторані.
В 1990 році, коли у ресторані з’явився кіт, він майже відразу став улюбленцем відвідувачів та персоналу. Він, навіть, вважався талісманом закладу. Кіт Пантюша був дуже уважним до клієнтів і не міг лягти відпочивати, доки особисто не переконається, що всім зручно і комфортно. Одного разу в ресторані сталася страшна пожежа, і кіт загинув. На згадку про неймовірно турботливого кота навпроти ресторану встановили його копію з бронзи.
Кажуть, що якщо тримати в котика одночасно і хвіст, і вухо, а під лапку покласти монетку, то ваше бажання обов’язково здійсниться.

ПАМ’ЯТНИК ПЕРШОМУ ТРАМВАЮ
Розташування: Київ.
Автор: Скульптор Юрій Кисельов, архітектор Владимир Собцов.
Історія: Найбільш незвичною пам’яткою столиці є пам’ятник першому трамваю, який знаходиться на Володимирському узвозі. І він не випадково знаходиться тут. Саме з цього місця у 1892 році виїхав перший трамвай.
До появи першого електричного трамваю у Києві були конки і парові трамваї. Конки – це коні, впряжені у вагон. Їм було дуже важко справлятися з крутими спусками та горами Києва. Пізніше з’явилися перші парові трамваї, але вони могли тягнути тільки один вагончик й були сильно голосними, вони гриміли і диміли, та дуже лякали візників та коней.
Наприкінці XIX століття економіка Києва пішла вгору й місто дуже потребувало регулярний міський транспорт. І було вирішено створити трамвай з електричним двигуном.
Пам’ятник цьому трамваєві з’явився у 1992 році, приурочений він був 100-річчю київського трамвая.

ПАМ’ЯТНИК САНТЕХНІКУ
Розташування: Бердянськ.
Автор: Бердянський художник і скульптор Микола Мироненко.
Історія: Бердянськ знов вражає. Тут поставили пам’ятник сантехніку, ім’я якого невідомо, і ви можете називати його, як вам заманеться.
Фігура цього слюсаря-сантехніка виготовлена дуже оригінально. Чоловік, який тримає у руках гайковий ключ та вилазить з каналізаційного люка, виглядає дуже засмученим. Його руки, втомлені та напружені, тяжка кришка люка навалилася на його тіло та підкреслює важку працю людей цієї професії.
Дуже цікаво, що кришку люка прикрашає не якийсь ювілейний напис, а емблема Південного заводу гидравлічних машин Бердянського заводу, який виготовляє насосне обладнання.

ПАМ’ЯТНИК ЗАКОХАНИМ ЛІХТАРЯМ
Розташування: Київ.
Автор: Художник і коваль Володимир Білоконь.
Історія: Закохані люди вже майже нікого не дивують, а от закохані ліхтарі – це новинка. У Києві, у самісінькому центрі міста, розташований пам’ятник закоханим ліхтарям. Встановили пам’ятник у 2009 році до святкування Дня Закоханих.
Пам’ятник закоханим ліхтарям – це два звичайнісіньких ліхтаря, які сидять на лавочці і обіймаються. До речі, поруч з ліхтарями знайдеться місце і для закоханих парочок.
Ліхтар-чоловік вбраний в зелене і прикрашений оголошеннями, а його кохана вдягнула гарну яскраву сукню.
З перших же хвилин пам’ятник привернув до себе увагу і не втрачає свою популярність протягом багатьох років, біля нього завжди багато людей, і кожен хоче фото на пам’ять.

ПАМ'ЯТНИК «СКРИПАЛЬ НА ДАХУ»
Розташування: Харків
Автор: Скульптор Сейфаддін Гурбанов.
Історія: Встановлений цей пам’ятник був у 2003 році на даху звичайнісінького, хоч і старовинного будинку у Харкові. Його не одразу побачиш, а лише задерши голову високо до неба. Саме там, наче злітаючи, розташований «Скрипаль». Він уособлює в собі людей, наділених талантом, які наче відірвані від землі.
Легенда гласить, що якось закоханий студент консерваторії вирішив вразити свою кохану і для цього, ризикуючи життям, зіграв для неї чарівну мелодію високо на даху.
Виготовлений з бронзи Скрипаль, вдягнений у класичний фрак, грає музику, яку хоч і не можна почути, але, якщо ти не байдужий до справжнього мистецтва, то обов’язково відчуєш її душею.

ПАМ'ЯТНИК ЖАБІ
Розташування: Бердянськ.
Автор: Монументаліст Микола Мироненко.
Історія: А вас колись давила жаба? Тоді вам сюди! Якщо хочете побачити ту саму жабу, яка вас давила, то вам до набережної міста Бердянська.
Велика задоволена жаба сидить на гранітному постаменті й пафосно покурює сигару. Пальці її прикрашають персні, шию – масивний ланцюг, у лапах-руках мобільний телефон, а у кишені купа грошей. Важить вона 250 кілограмів і тисне всією своєю вагою на голови чоловіку, жінці, старому і, навіть, дитині. Їх голови посипані монетами, але виглядають вони зовсім не щасливо.
Під вагою жаби страждають багато людей від власної жадібності й заздрості. А на постаменті пам’ятника висить табличка з написом «Заздрість-порок». Цей пам’ятник встановили задля того, щоб кожен пам’ятав, що він підвладний цим порокам.
Цікавим є те, що на пам’ятнику ще міститься фраза «При виготовленні пам'ятника жаба не задавила», адже робили його на кошти місцевих меценатів.
Пам’ятник був встановлений у 2007 році на міській набережній. Туристи полюбляють бердянську жабу і охоче фотографуються з нею.

ПАМ’ЯТНИК НАПЛІЧНИКУ
Розташування: Львів.
Автори: Ідея належить відомому в Україні полярнику, який брав участь аж у трьох експедиціях в Арктику, Ігореві Дикому, а виготовили пам’ятник майстри-ковалі з Зимної Води.
Історія: Пам’ятник розташований на подвір’ї географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка.
Відкрили його 14 травня 2012 року як символ, який об’єднує всіх людей.
Пам’ятник заввишки майже два метри абсолютно схожий на сучасний туристичний рюкзак, який містить все, що необхідно людині для життя.
Цей пам’ятник дійсно львівський, так як Львів, мабуть, найулюбленіше місто в Україні для туристів і самі львів’яни полюбляють подорожувати.

ПАМ’ЯТНИК САЛУ
Розташування: Ромни, Сумська область.
Автори: Ідея – Віктор Стрельченко, виконання – художник Лариса Зелена, скульптор Олексій Федько.
Історія: Цей пам’ятник з’явився в День гумору та дурнів у 2000 році в рамках фестивалю «Любителів сала». І це перший в Україні та у Східній Європі пам’ятник Свині. З’явився він завдяки добровільним пожертвам.
На невеличкому постаменті сидить відгодована жирна українська свиня, яка насміхається над усіма людьми та їхніми проблемами. А напис на пам’ятнику говорить сам за себе: «Від щирих українців».

Немає коментарів:

Дописати коментар