четвер, 11 листопада 2021 р.

ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ - 13 листопада


13 листопада 1745 року у Франції народився Валентин Гаюї – відомий педагог, який заснував у Парижі та Петербурзі кілька шкіл і підприємств для незрячих.
Рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я саме ця дата відзначається як Міжнародний день сліпих.

До XVIII століття світ не знав навчальних закладів для незрячих. Француз Валентин Гаюї вперше продемонстрував свій метод навчання, за допомогою придуманого ним шрифту.

У 1784 році в Парижі власним коштом у своєму будинку він відкрив першу в світі школу для незрячих дітей під назвою «Майстерня трудящих сліпих».

Першим учнем Валентина Гаюї був підібраний на церковній паперті хлопчик Франсуа де Лезюер. Потім у школу поступили ще 11 його безпритульних однолітків.

Навчання та виховання дітей Валентин Гаюї поставив на наукову основу. Він розробив рельєфно-лінійний шрифт унціал, з латини – «рівний по довжині одній унції». Це були великі рівні літери, видавлені рельєфом на щільному папері. Шрифт був пересувний, і це допомагало дітям набирати текст.

Крім того, Гаюї сконструював прилади для сліпих і матриці для виготовлення рельєфних наочних посібників, географічних карт, глобусів. Цьому ремеслу він навчав і своїх вихованців. Ідея створення книг для незрячих також належить Валентину Гаюї.

Незважаючи на брак грошей, він побудував при школі друкарню і випустив там кілька перших у світі книг для незрячих.

За книгами Гаюї сліпі навчалися аж до винаходу Луї Брайлем його рельєфного точкового шрифту – в 1829 році.

У 1803 році Валентин Гаюї отримав пропозицію російського імператора Олександра I відкрити в Санкт-Петербурзі навчально-виховний заклад для сліпих.

Немає коментарів:

Дописати коментар